دکتر مهین عباسپور

پوست ، مو و زیبایی


اگزما

اگزما همان التهاب پوستی است که با خارش و خشکی و قرمزی پوست همراه می باشد.این بیماری مسری نیست و درمان آن بستگی به شدت بیماری و میزان استعداد فرد برای ابتلا به این بیماری دارد. افرادی که به طورارثی درگیر این بیماری هستند زمان طولانی تری را برای درمان صرف می کنند.علت دقیق بسیاری از اگزما ها مشخص نیست اما می تواند بدلیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عوامل ناشناخته و محرک های محیطی باشد. البته عامل وراثت هم در ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارد.تماس با مواد محرک مثل پشم ، آب و هوای خیلی گرم یا سرد، استرس، دود سیگار، مواد شیمیایی موجود در صابون ها و مواد شوینده، عطرها و اسانس ها می توانند باعث بروز این بیماری شوند.

انواع اگزما
1. درماتیت آتوپیک

درماتیت آتوپیک شایع ترین نوع اگزما است.درماتیت آتوپیک یک بیماری مزمن پوستی همراه با خارش و التهاب پوستی است که ناحیه درگیر را دچار خارش و قرمزی می کند و بعضی عوامل محیطی باعث بوجود آمدن اولین علامت این بیماری و یا بدتر شدن آن می شوند این عوامل عبارتند از :
آلاینده های هوا،مواد شوینده،عطرها،مواد محرک مثل صابون،نیکل موجود در بدلیجات یا فلزات مثل باتری ساعت،عوامل محیطی مثل قارچ ها و گرده ی گیاهان

درماتيت آتوپيک به ۳ فاز تقسيم می شود :
فاز شيرخوارگی (از تولد تا ۲ سالگي)
فاز کودکی (از ۲ تا ۱۲ سالگي)
فاز کودکی شايع ترين فرم این بیماری است. احتمالا يک يا نواحی متعددی را گرفتار می کند.
فاز بزرگسالی (از ۱۲سالگی تا بزرگسالی)
در این فرم، درماتيت آتوپيک از زمان بلوغ آغاز می شود و دليل آن تغييرات هورمونی و يا استرس ناشی از دوران بلوغ است و تا دوران بزرگسالی طول می کشد.

2. درماتیت تماسی
درماتیت تماسی نوعی التهاب پوست است که دراثر تماس با ماده محرک خارجی بروز میکند. در این نوع درماتیت ماده محرک یا با تاثیر مستقیم بر پوست و تولید توکسین و یا با تحریک سیستم ایمنی باعث واکنش التهابی می شود.معمولاً دوره درمانی این نوع درماتیت طولانی است و برای بهبود سریع تر آن باید از تماس مجدد با عوامل خارجی تحریک کننده اجتناب کرد.درماتیت تماسی شبیه حالت سوختگی به نظر می رسد.

درماتیت تماسی بر اساس علت ایجاد کننده آن به دو گروه تقسیم می شود :
الف) درماتیت تماسی تحریکی
ب) درماتیت تماسی آلرژیک

الف)درماتیت تماسی تحریکی : Irritant Contact Dermatitis
این نوع درماتیت بسیار شایع است و در اثر تماس مکرر با مواد شوینده، حلال ها ، مواد شیمیایی و دئودورانت ها ایجاد می شود.برای جلوگیری ازبروز این نوع درماتیت باید پس از استفاده ازاسیدهای قوی و سفید کننده ها پوست به خوبی تمیز و شسته شود چون این مواد چربی و لایه محافظت کننده پوست را از بین می برند.
علایم درماتیت تماسی تحریکی عبارت است از :
قرمزی، خارش، پوسته پوسته شدن، تورم، تاول، ضخیم شدن و احساس سوزش در پوست .
در نوع حاد این بیماری گاه تاول های شدید و زخم های باز ایجاد می شود.

ب) درماتیت تماسی آلرژی : Allergic Contact Dermatitis
درماتیت تماسی آلرژیک در اثر واکنش پوست نسبت به مواد آلرژن ایجاد می شود.این نوع درماتیت معمولا در اثر تماس پوست بدن با موادی مانند صابون ، مواد الکلی ، نیکل (موجود در انواع بدلیجات)، عطر، لاستیک، رنگ مو ایجاد می شود.بعضی داروها، آفت کش ها، افزودنی های غذایی، مواد پلاستیکی ولاتکس هم میتوانند باعث بروز این نوع درماتیت شوند.علت دقیق بسیاری از اگزما ها مشخص نیست اما می تواند بدلیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن در پاسخ به عوامل ناشناخته و محرک های محیطی باشد. البته عامل وراثت هم در ابتلا به این بیماری نقش مهمی دارد.تماس با مواد محرک مثل پشم ، آب و هوای خیلی گرم یا سرد، استرس، دود سیگار، مواد شیمیایی موجود در صابون ها و مواد شوینده، عطرها و اسانس ها می توانند باعث بروز این بیماری شوند.

3. درماتیت سبورئیک
درماتیت سبورئیک یک عارضه شایع پوستی است.عامل درماتیت سبورئیک نوعی قارچ به نام پیتروسپوروم یا مالاسزیا است.زمانی که این قارچ بیش از حد نرمال رشد کند سیستم ایمنی بدن به آن واکنش نشان می دهد و باعث ایجاد درماتیت می شود.خستگی مفرط و استرس نیز گاهی باعث بروز ناگهانی درماتیت سبورئیک می شود. نواحی درگیردچار قرمزی و پوسته های چرب است و گاه دچار سوزش و خارش می شود.

نواحی شایع درگیر در درماتیت سبورئیک :
سر
درماتیت سبورئیک سر در حالت خفیف به شکل شوره های معمولی است و در حالت شدید به شکل قرمزی پوست سر و جدا شدن پوسته های چرب و زرد رنگ بزرگ و ترشح مایع از قسمت های ملتهب سرمی باشد.
صورت
در نواحی بین ابرو، کناره های بینی و روی گونه ها ایجاد می شود و گاهی پلک ها نیز قرمز، متورم و پوسته پوسته می شود.

داخل و اطراف گوش
درماتیت سبورئیک در کانال داخلی گوش، حفره بیرونی و یا درپشت گوش ایجاد می شود.دربعضی موارد پوست درگیر دچارعفونت باکتریایی وترشحات پوستی می شود.

قفسه سینه ، بالای کمر و بین دو شانه
در این حالت ناحیه مبتلا به شکل ضایعات پوستی به رنگ سرخ یا صورتی نمایان شده و با پوسته ریزی همراه است.

چین های پوستی
این عارضه گاهی در نواحی مرطوب پوست مانند زیر سینه، خط میانه باسن، زیر بغل و چینخوردگیهای روی پوست شکم و ران خصوصا در افراد چاق ایجاد میشود. دراین حالت پوست این نواحی براق، صورتیرنگ و ترکخورده است.

4. درماتیت سکه ای
این بیماری باعث ایجاد التهابات سکه ای ویا بیضی شکل روی پوست می شود که با خارش و سوزش همراه است.اغلب بعد از یک بیماری پوستی مانند سوختگی یا نیش حشرات ایجاد می شود.این نوع درماتیت با لکه های پوستی قرمزرنگ وگاهی زخم مانند و تاول همراه است.درماتیت سکه ای معمولا در پاها، نیم تنه میانی بدن و دست ها ایجاد می شود.
رنگ نواحی درگیر بیماری قرمز، صورتی و یا قهوه ای و همراه با خارش و سوزش است.در حالت حاد بیماری هنگام خواب خارش تشدید شده و باعث اختلال خواب می شود.

عواملی که ممکن است باعث بروز این نوع درماتیت شود عبارتند از :
فلزات از جمله نیکل و جیوه ( مواد پرکردن دندان)
آب وهوای خشک و سرد
پوست خشک
ابتلا به درماتیت آتوپیک
جریان خون ضعیف در پاها بدلیل اختلالات عروقی
زخمی شدن پوست با حشرات و یا مواد شیمیایی
مصرف داروهای ایزو ترتینوئین ( که برای درمان آکنه شدید استفاده میشود ) و اینترفرون

4. درماتیت عصبی
درماتیت عصبی نوعی التهاب پوستی مزمن است که با خارش موضعی شروع شده و در نهایت با تحریک شدید پوستی بدلیل خارش مکرر در ناحیه مبتلا همراه می شود.شایع ترین نواحی بدن که درگیر این بیماری می شوند :قوزک پا، مچ پا،ساق پا، قسمت خارجی ساعد وپشت گردن

5. درماتیت استازی
این نوع درماتیت دراثرمشکلات گردش خون و نارسایی وریدی ایجاد می شود و بیشتر در افراد میانسال و مسن دیده می شود.این بیماری باعث خارش و قرمز شدن پوست در یک یا هر دو پا می شود. مشکلات گردش خون که با ادم وتجمع مایعات در پاها همراه است اغلب در افرادی که مبتلا به واریس هستند دیده می شود به همین دلیل نام دیگراین نوع درماتیت درماتیت واریسی است.


آدرس مطب : تهران ، بلوار آفريقا ، بالاتر از چهارراه جهان كودک ، خیابان پديدار ، ساختمان شهروز ، طبقه 6
تلفن : 88661062 - 021

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
تاثیر رنگ مو در ریزش مودرمان رزاسهراه های مقابله با موهای زعلت جوش های بدن و درمان آفرآیند ریزش مومضرات آفتابآکنه رزاسهتبخالدرمان زرد زخمزمان اقدام به درمان ریزش علت شلی پوست چیست ؟فرایند ریزش مونقش پلاکت ها در پی آر پیآرایش و صدمات پوستی آنتستسترون و ریزش موی زناندرمان شوره سرزرد زخملیفت و جوان سازی با آر اف چگونه نوع پوست خود را تشخانواع ريزش مو در زنانجوانسازی و لیفت صورت به کدرمان غبغبسلولیت چیستلیفت و جوانسازی برای سنیچرا سلبریتی ها پیر نمیشواکستنشن زیبا ولی جبران نجوانسازی پوست برای هر سندرماتیت تماسیسولاریوملک های قهوه ایهمه چیز درباره ویتامین راگزماجوانسازی با پی آر پی صورتدرماتیت دستسوالات متداوللاغری موضعی با کویتیشنوراثت شایع ترین عامل ریزاگزما تماسیجوش یا آکنهدرباره لایه برداری پوستشوره سر چیست؟ملاسماوراثت شایع ترین عامل ریزاثرات آرایش بر پوست شما چجوش صورتروش های مختلف درمان جای جشايع ترين علل لک صورتمنافذ باز پوست چیست ؟کلاژن چیست ؟اثرات استرس بر ریزش موخطوط پنجه کلاغی اطراف چشریزش مو منتشر در زنانطاسی و کم موییمیکرودرم ابریژن و مزایایکک و مک چیست ؟بوتاکس چیست ؟دلایل ایجاد جوش و روش هایریزش مو آندروژنیک در آقاعلل نازک شدن موماینوکسیدیل و عوارض آنپی آر پی چیستبیماری روزاسه چیست ؟دیابت و مشکلات پوستریزش مو بعد از زایمانعلل ایجاد لک پوستیمراقبت های پوست در فصل پاپی آر پی (PRP) صورت چیست ؟بیماران دیابتی و پوستدانستنی هایی درباره کرم ریزش مو بعد از زایمانعلل خشکی و خارش پوست در فریزش مومراقبت های پوست در فصل پاپیری پوست خود را به تعویقبا پوست چرب چه کار کنیم ؟درمان منافذ باز پوست چیسریزش موی آندروژنیک یا ارعلل ریزش مو ارثی در مردانمراقبت پوست در فصل پاییزآفتاب گرفتنباور غلط خانم های جواندرمان موهای زائد با دستگریزش موی سکه ایعلل ریزش مئ در زنانمراقبت از پوست در روزهای آیا رنگ مو باعث ریزش مو متفاوت مرطوب کننده و آبرسدرمان جای جوشریزش چه تعداد مو روزانه طعلائم پیریRF Fractional و سوالات متداولمزوتراپیآیا ریزش مو با الگوی زنانتفاوت کرم روز و شبدرمان جای جوشرژیم لاغری همراه با پوستعلت کدر شدن پوست چیست ؟فواید و عوارض ماینوکسیدیمزوتراپی چیست ؟آکنه بزرگسالیتفاوت روش مزوتزاپی و پی آصفحه اصلیسوالات پزشکیمطالب و مقالاتدرمان کم مویی و ریزش مولیفت صورتلاغری موضعیلیزر موهای زائدبوتاکسمیکرودرم ابریشندرمان سیاهی دور چشمدرمان چین و چروکگالری عکسپیام های کاربراندانلود فایلسایت های دیگر